
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.81 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 3.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Response Time | 200 ns |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Operating Supply Current | 7.5 mA |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Quiescent Current | 5.1 mA |
| Propagation Delay | 100 ns |
| Max Supply Current | -5 mA |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Max Input Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 237
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57537
Ext.Price$0.57537
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57537 | $0.57537 |
| 10 | $0.41464 | $4.14640 |
| 25 | $0.35650 | $8.91250 |
| 50 | $0.33662 | $16.83100 |
| 100 | $0.31785 | $31.78500 |
| 300 | $0.30013 | $90.03900 |
| 500 | $0.28340 | $141.70000 |
| 1000 | $0.26760 | $267.60000 |
| 3000 | $0.26588 | $797.64000 |
